امروز: دوشنبه 1 بهمن 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود مقاله بررسی جهانی و برآورد خسارت در مورد بیماریهای ذرت

دانلود مقاله بررسی جهانی و برآورد خسارت در مورد بیماریهای ذرت دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 25 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

ذرت می‌تواند به 60 نوع بیماری مختلف مبتلا گردد كه موجب عدم دستیابی به حداكثر محصول‌دهی می‌شوند PAYAK وRENFRO برآورد كرده‌اند كه محصول دانه 10 تا 12 درصد در هندوستان كاهش می‌یابد كه با قیمت 60 روپیه‌ای برای هر 100 كیلوگرم میانگین زیان سالانه مبلغ 280000000 روپیه HOOKER در یك بر آورد محتاطانه، زیان سالانه را برای 12 ایالت مركزی و شمالی (آمریكا) تول

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

بررسی جهانی و برآورد خسارت در مورد بیماری‌های ذرت:

ذرت می‌تواند به 60 نوع بیماری مختلف مبتلا گردد كه موجب عدم دستیابی به حداكثر محصول‌دهی می‌شوند. PAYAK وRENFRO  برآورد كرده‌اند كه محصول دانه 10 تا 12 درصد در هندوستان كاهش می‌یابد كه با قیمت 60 روپیه‌ای برای هر 100 كیلوگرم میانگین زیان سالانه مبلغ 280000000 روپیه HOOKER در یك بر آورد محتاطانه، زیان سالانه را برای 12 ایالت مركزی و شمالی (آمریكا) تولیدكننده ذرت، بیش از 436 میلیون دلار تعیین كرده است.  بر طبق گفته Kramer ، در اروپا كه تولیدكننده بیش از 12% از كل تولید جهانی است، بیماری‌ها، 3% محصول را كاهش می‌دهند. آفریقا، تولیدكننده 5/6% از كل تولید جهانی ذرت است و بیماری‌های پوسیدگی خوشه (ear rots) در تانزانیا باعث 30% كاهش، exserohilum turcicum  (he lminthosporium) باعث كاهش بیش از 10% در نیجریه، بیش از 10% در سودان، بوتسوانا، كنیا و زیمباوه و در حدود 10% در مورد موریس و نیاسالند شده است.diplodiazeae  و Gibberellaspp. موجب كاهش بیش از 10% در بوتسوانا و زیمباوه و كمتر از 10 % در تانزانیا گردیده و Puccinia Polysora باعث كاهش بیش از 10% در توگو، غنا، ‌اوگاندا و سیرالئون شده است. Kramer‌ گزارش كرده است كه Ustilago Maydis‌ نیز كمتر از 10% در غنا، بوتسوانا و نیجریه و بیش از 10% در سودان و كنیا محصول را كاهش می‌دهد. Padwick‌ اعتقاد دارد كه مجموعه بیماری‌ها در كشورهای آفریقایی كه قبلا مستعمره انگلستان بوده‌اند، 6/13% در سال 1956 م. محصول را كاهش دادند. در برخی از كشورهای واقع در غرب آفریقا Puccinia Polysora‌ به تنهایی باعث 49 تا 95 درصد كاهش محصول شده است. آسیا 8% از كل تولید جهانی ذرت را دارد. Peronospora Philippinensis (Sclerospora) كه یك سفیدك دروغی یا داخلی است، باعث 60% كاهش محصول در فیلپین و Puccinia sorghi‌ 1% و Exserohilum turcicum (Helminthosporium)  نیز 1% در مالزی محصول را تقلیل  می‌دهند. بطور كلی برای آسیا 12% كاهش محصول به علت تاثیر بیماری‌های ذرت برآورد معقولی است. در سطح جهانی به علت خسارات كل بیماریهای ذرت روی‌هم رفته كاهش 32656000 تن محصول دانه یا 4/9% از كل تولید جهان با ارزش 1650 میلیون دلار آمریكا برآورد گردیده است.

بیماری‌ها در دوره از كاشت تا برداشت بر روی محصول تاثیر می‌گذارند. حتی بعد از برداشت محصول، كپك‌ها می‌توانند در انبار مشكلات جدی و مهمی را بوجود آورند.

بیماری‌های ذرت بطور كلی به طبقات زیر گروه‌بندی می‌شوند:

  • ·        پوسیدگی‌های بذر و مرگ ماهیچه
  • ·        بیماری‌های شاخ و برگ
  • ·        پوسیدگی‌های ساقه و ریشه و پژمردگی‌های گیاه
  • ·        پوسیدگی‌های خوشه ماده و چوب بلال
  • ·        بیماری‌های انباری و اختلالاتی كه در دانه بوجود می‌آید.

1. بیماری‌های ذرت در دوره اولیه رشد (Seedling stage)

نام بیماری:

پوسیدگی‌های بذر (Seed rots)‌ و مرگ ماهیچه (Seedling blights)

علائم بیماری: كاهش تراكم بوته در هكتار و تنك به نظر رسیدن مزرعه، رشد ناجور و تكه تكه كه به علت خفگی بوته‌ها (مرگ ماهیچه) قبل و بعد از ظهور گیاهچه در سطح خاك می‌باشد. زخم‌های فرورفته‌ قهوه‌ای رنگ روی مزوكوتیل، بی‌رنگ شدن و آب سوختگی قسمت‌هایی از طوقه گیاه. پژمردگی گیاهچه‌، رشد و ظاهرشدن عامل بیماری روی قسمت‌های خارجی و پوسیده.

عامل بیماری و مناطق انتشار: Rhizoctonia Spp., Cephalosporiuym acremonium, Fusariummonilifprme,

Pythium species (P.irregulae, P.debaryanum, P.ultimum, etc.), Penicillium oxalicum, Aspergillus Spp.

از عوامل بیماری‌زای فوق، یكی یا تمام آنها ممكن است در تمام نواحی ذرت‌خیز جهان باشد.

مبارزه: مصرف قارچ‌كش‌ها مثل تیرام یا كاپتان به نسبت 5/2 در هزار. انتخاب بذور گواهی شده، سالم. حذف بذوری كه خراشیده و پوسته پوسته شده‌اند، اندوپریكارپ یا لایه برون بر آنها صدمه دیده است. خودداری از كاشت بذور سبك و پوك.

2. بیماری‌های شاخ و برگ:

نام بیماری:

(Northern leaf blight) Turcicum leaf blight

علائم بیماری: ظاهر شدن زخم‌های باریك و كشیده دوكی یا بیضی شكل كه به رنگ قهوه‌ای یا سبز متمایل به خاكستری می‌باشند.

عامل بیماری و مناطق انتشار: Setosphaeria turcica, Exserophilum (Helminthosporium) turcium‌ پخش و انتشار در تمام نقاط جهان.

مبارزه: كاشت هیبریدها و كمپوزیت‌های مقاوم از جمله: Ganga 101, Deccan, Ganga 5, Kisan, Deccan 101, Jawahar

استفاده مستقیم از قارچ‌كش‌های (زینب، دیتان ـ ام ـ 45) به صورت 3-4 سم‌پاشی برگی از موقعی كه ذرت‌ها در حدود 50 سانتیمتر ارتفاع دارند تا موقع تشكیل خوشه ماده.

 نام بیماری:

(Southern leaf blight) Maydis leaf blight

قیمت فایل فقط 12,100 تومان

خرید

برچسب ها : سفیدك دروغی یا داخلی (Downy mildews) , قارچ Sclerophthora , Crazy top , عامل بیماری Sclerophthora macrospore , زنگ معمولی ذرت Common rust , Tropical corn rust , تاولهای اوردو , بیماری پوسیدگی خوشه ذرت Diploodia stalk rot

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر